Kreeka tantsud

 Kreeka tantsude töötubaKas teadsid, et  juba Vana-Kreekas oli tantsul igapäevaelus märkimisväärne osa.
Vanad kreeklased uskusid, et tantsimine on jumalate kingitus inimestele. Kui süüvida
mütoloogiasse, siis see võib isegi tõsi olla. Näiteks Odüsseus imetles Nausikaa ilu ja võlu, mis ilmnes tema veetleva tantsu kaudu. Hermes armub Philomelasse,kui näeb teda Artemise auks tantsimas.
Kõige kuulsamad tantsutegelased olid  aga veinijumala Dionysose kaaslased lõbusad ja vallatud satüürid

Vanas-Kreekas tantsiti paljudel erinevatel puhkudel ja tantsimine tundus iidsetele kreeklastele  keha, vaimu ja hinge loomuliku vastusena muusikale. Nad tantsisid kas spontaanselt pulmades või veinipidudel  ehk sümpoosionidel või esitasid eelnevalt kokkulepitud koreograafiaid, mille näideteks on kooritantsud Vana-Kreeka teatris. 

Tänapäeval esitatakse traditsioonilisi kreeka tantse enamasti pidustustel (nagu pulmad või ristimised) ja festivalidel. Need on lõbusad sündmused, kus palju inimesi koos! 

Selles töötoas saab teada nii mõndagi huvitavat nii Kreeka jumalate kui ka nende jumalike tantsude kohta, mida Kreekas tantsitakse. Räägime sellest, kuidas on ajalooliselt välja kujunenud ringtants ja muidugi moodustab töötoa põhiosa kreeka tantsude tantsimine.

Vastavalt kohalolijate soovile ja võimekusele saame tantsida selliseid tantse: sirtaki, tsamiko, ikariotikos, syrtos või veel midagi huvitavat. 

Pille tantsib. Foto: T.Kirsipuu


Töötoa viib läbi Pille Priks: “Olen kreeka tantse, eriti sirtakit, fännanud juba aastakümneid. Muidugi on see meeldivus jõudnud minuni läbi ansambel Zorbase muusika ja nende kontserditel olen ikka alati lava ees sirtakit vihtunud. Ükskord sain isegi hoogsa tantsija tiitli ja auhinnaks kreeka pähkli. Nüüd, kui juhendan ise tantsugrupp Romaškat, siis meie repertuaaris on ka ühe rahvaste tantsuna kreeka sirtaki.”


Ringis näeme!


Romaška sirtaki tantsijad